Historie

V roce 1947 bylo zahájeno promítání Kina Marta, které sídlilo v sále Jiráskova domu na Kolonii v Božicích. Protože to je z Božic příliš daleko (2Km) a cesta tam tenkrát byla spíše polní komunikací, přestěhovalo se kino do obce (1950). Jako zázemí pro něj se stal hostinec Smetana (zde je dodnes). Za tu dobu se několikrát upravovalo, přestavovalo a modernizovalo. V 70desátých letech to byla přestavba, úprava na širokoúhlé kino, nové sedačky, obložení sálu, a výměna původních promítaček na 16mm film za nové projektory Meopta Meopton IV pro 35mm film.
V té době mělo kino jednu z nejlepších akustik na okrese.
Přesto však televize a video byly tak silnou konkurencí, že se v roce 1993 kino uzavřelo pro prodělečnost a nezájem diváků. V budově pak sídlila diskotéka a tak vše co mělo s kinem co do činění vzalo za své.
V roce 2001 se ke ,,kinu‘‘ nachomýtl Ivan Hudec, místní nadšenec (vedoucí kina), jehož koníčkem je právě Kinotechnika. Po dohodě se zastupitelstvem obce se mu s podporou obce, postupně podařilo kinu vrátit jeho původní tvář, a tak v roce 2003 proběhlo první zkušební představení pro zastupitelstvo a později pro ZŠ a MŠ ke dni dětí. Původní projektory se povedlo zachránit před kovošrotem , ale jsou v depozitu soukromého muzea pana Hudce. Do kina se tedy umístily projektory Meopta Meopton II s obloukovými lampami pro 16mm filmový pás, které zde slouží dodnes. Jsou z roku 1948. Brzy je nahradí nové stroje Meopta Meo 5x. Staré sedačky se nedochovaly, proto byly dovezeny jiné a to ze zrušeného kina z Vranova nad Dyjí (projektory z Vranova, jsou taktéž v depozitu muzea, taktéž ze Šumné, Bítova, Břežan atd.).


Ukázka z filmu Dokumentární film Kino Marta

Komentáře nejsou povoleny.